Nawóz vs gnojowica

Adamvet
Posts: 171
Joined: Sun Feb 28, 2021 8:57 pm

Nawóz vs gnojowica

Post by Adamvet »

Ostatnio mam takie spostrzeżenie, ze nawoz I gnojowica to dwie rozne rzeczy wbrew temu co producent gry twierdzi na swojej stronie. Gram na mapie hinterkaifeck mam seasons oraz precision farming.
Gdy brakuje azotu jak sie rozwozi gnojowice to nie ma tego samego efektu jak nawoz. Gnojowica kolor zmienia sie nie znacznie jest ciut zielony. Gdy jedzie sie z nawozem pole od razu zamienia sie na intensywny zielony. Szkoda, bo akurat gnojowicy mam pod dostatkiem I nie wiem co z tym robić. Jest mod na sprzedaż, ale to nie działa. Po sprzedaży 1 beczki gdy chce sie znowu wybrać gnojowice to jest komunikat, ze wszystko jest juz wybrane, co jest brednia przy poziomie 300k w zbiorniku. Po wylaczeniu I wlaczeniu gry znowu mozna nabrać gnojowicy I sprzedać. Jednak włączyć I wyłączyć gre co chwila mija sie z celem.
Czy mozna gnojowice sprzedać do bga?czy musze najpierw ja kupić?
Oli99
Posts: 66
Joined: Wed Dec 31, 2014 1:29 pm

Re: Nawóz vs gnojowica

Post by Oli99 »

Musisz najpierw kupić biogazownię aby móc sprzedawać w niej gnojowicę. Ogólnie polecam stosować gnojowicę przedsiewnie jak i pogłównie (na rosnące rośliny) w pierwszych fazach wzrostu. Wtedy da się szybko opróżnić zbiorniki. Łąki nawożę tylko gnojowicą, dlatego mimo 250 sztuk krów spokojnie dysponuję ją na wszystkie pola i mało jej zostaje, także sprzedaż nie jest konieczna
Adamvet
Posts: 171
Joined: Sun Feb 28, 2021 8:57 pm

Re: Nawóz vs gnojowica

Post by Adamvet »

Mam kupioną biogazownie. W poscie powyzej podzielilem sie spostrzeżeniami o efektywnosci gnojowicy a nawozu kupionego. Zdecydowanie wychodzi na korzyść kupionych nawozow. Mam ciut ponad 500 krów, ostatnio sprzedalem blisko 1 mln litrow do biogazowni, część rozlalem po polach. Za blisko 1 mln litrow dostalem niemal 100k.
Grasz z farming precision?bo ja tak I jest roznica miedzy gnojowicą a kupnym nawozem I to duza.
bodzio528
Posts: 81
Joined: Wed Dec 16, 2020 8:36 pm

Re: Nawóz vs gnojowica

Post by bodzio528 »

Adamvet wrote: Sun Mar 21, 2021 7:52 pm Gnojowica kolor zmienia sie nie znacznie jest ciut zielony. Gdy jedzie sie z nawozem pole od razu zamienia sie na intensywny zielony. Szkoda, bo akurat gnojowicy mam pod dostatkiem I nie wiem co z tym robić.
Żeby gnojowicy więcej wchodziło w ziemię, wystarczy nie stosować trybu automatycznego i ręcznie ustawić dawkę, na przykład na 75-80% docelowej wartości (żeby nie przenawozić azotem - niektóre rośliny mają obniżony plon z tego tytułu, ale nie pamiętam w tej chwili które i o ile)

Następnego dnia (w seasons: w następnej fazie wzrostu) można już przelecieć rozrzutnikiem w trybie automatycznym i uzupełnić dawkę do 100%.

Albo jak wspomina Oli99 - wrzucić gnojowicę w fazie przedsiewnej, tylko oczywiście w trybie dawkowania ręcznego (automat nie działa przed zasianiem), ustawić dawkę na 100-130 kgN/ha(50-75%), a po siewie już w trybie automatycznym spokojnie uzupełnić pod konkretną uprawę. Tak jest w sumie bardziej zgodne z agrotechniką w prawdziwych gospodarstwach.

W Precision Farming jest też błąd, który sprawia że skutecznym jest nawet nawożenie roślin całkowicie gotowych do zbioru :D
Post Reply