Zielony nawóz a`ka rzodkiew oleista - sens?

Khav
Posts: 19
Joined: Wed Oct 02, 2013 10:43 pm

Zielony nawóz a`ka rzodkiew oleista - sens?

Post by Khav »

Możecie mi powiedzieć czy jest jakiś sens używania zielonego nawozu w FS? Niby w poradniku jest info, iż zastosowanie rzodkiewki zwiększa plony o 30%.
Więc testowo dokładnie na tym samym polu, zastosowałem schematy (pole nawapnione):
Shemat 1:
1. Przeciągnięcie siewnikiem Pronto z soją: jednoczesny nawóz + soja
2. Po jednym etapie wzrostu - oprysk - dodatkowy nawóz
3. Zbiór
(w odpowiednim momencie odchwaszczenie)
efekt: 17160

Schemat 2:
1. Przeciągnięcie siewnikiem Pronto z rzodkiewką: jednoczesny nawóz + rzodkiew - czekamy do wzrostu rzodkiewki
2. Kultywacja aby załapało zielony nawóz
3. Przeciągnięcie siewnikiem Pronto z soją: jednoczesny nawóz + soja - czekamy na zbiór
(w odpowiednim momencie odchwaszczenie)
efekt: 17160

Jak widać zbiory identyczne. Rzodkiew jednak wymaga dłuższego oczekiwania na zbiór a nie zyskujemy nic za to.
Chyba że gdzieś popełniłem błąd.
Macie jakąś wiedzę w tym temacie ?
dexus
Posts: 162
Joined: Sat Nov 29, 2014 9:17 am

Re: Zielony nawóz a`ka rzodkiew oleista - sens?

Post by dexus »

Jest dokładnie tak jak mówisz. Rzodkiew można zastąpić jednym z nawozów, czy też obornikiem/gnojownicą, efekt ten sam. Przydatna jest w początkowej fazie rozwoju, gdy nie stać nas na nowe maszyny a chcemy polepszyć zbiory.
bigbastek
Posts: 82
Joined: Sun Dec 17, 2017 11:44 am

Re: Zielony nawóz a`ka rzodkiew oleista - sens?

Post by bigbastek »

Porównaj sobie koszty nawozu na oprysk i nasion potrzebne do zasiania rzodkwi. W FS17 na zasiew rzodkwi schodziło bardzo niewiele nasion co pozwalało zaoszczędzić trochę kasy na zakup nawozu.
Katuri
Posts: 15
Joined: Thu May 11, 2017 10:58 pm

Re: Zielony nawóz a`ka rzodkiew oleista - sens?

Post by Katuri »

Ja polecam na początku stosować rzodkiew, te 50% daje dużo a rzodkiew rośnie szybko.
Post Reply