Ile "kosztuje" jedna świnia?

P.U.M.A.
Posts: 10
Joined: Fri Sep 13, 2019 4:46 pm

Ile "kosztuje" jedna świnia?

Post by P.U.M.A. »

:hmm:
Czy ktoś może liczył ile kosztuje "wyprodukowanie" jednej swini? Koszt nawozu, opryskow, obory, zboża. Maszyn chyba nie warto liczyć bo każdy ma co innego. Do tego dochodzi koszt pola, ale czy napewno...? No i na początek do obory trzeba kupić parę świń żeby produkcja się zaczęła. Obornik i gnojowice można sprzedać to koszty spadną, ale ciężko to wyliczyć. Myślę że warto się podjąć tematu :search:
P.U.M.A.
ciapek c-330
Posts: 43
Joined: Thu Apr 30, 2020 5:08 pm

Re: Ile "kosztuje" jedna świnia?

Post by ciapek c-330 »

Ile chcesz świń na początek? I czy cena tych kupionych świń też się liczy? Też chętnie podejmę się tematu tylko oczekuję na odpowiedź
P.U.M.A.
Posts: 10
Joined: Fri Sep 13, 2019 4:46 pm

Re: Ile "kosztuje" jedna świnia?

Post by P.U.M.A. »

Myślę że trzeba policzyć koszt zakupu świń, ale jak ktoś nie będzie chciał to sobie odejmie. Jak masz bodajże 150 świń wtedy szybkość rozmnażania jest najszybsza i dla uproszczenia tyle świń trzeba by policzyć. Obory tylko te orginalne, więc większą bardziej się opłaca. Karma dla świń to będzie problem by to policzyć, bo mają rozbudowaną dietę( choć może kukurydza i pszenica/jęczmień da dobre rezultaty i ew. rzepak).
P.U.M.A.
ciapek c-330
Posts: 43
Joined: Thu Apr 30, 2020 5:08 pm

Re: Ile "kosztuje" jedna świnia?

Post by ciapek c-330 »

Już się zająłem i eksperyment trwa, ale jeszcze wyników nie mam. Ja to zrobię tak "statystycznie". Chodzi mi o to, że kupię z 5 albo 10 świń. Przygotuję sobie uprawy. Będę tam na Felsburnie albo innym Ravenporcie. No ja obliczę to tak że będę nawoził i pryskał te uprawy i będę liczył za to pieniądze. Policzę także za nasiona, oborę, za same świnie a także za pola. I zrobię tak, że nie będę liczył całego materiału, tylko policzę ten, który był mi potrzebny. Tu będzie trochę matematyki. No bo załóżmy, że kupiłem 2 palety z opryskami, które są po 2000 litrów. Ale podczas eksperymentu użyję np. jedynie 1200 litrów. To nie będę liczył całości, tylko to co użyłem. W tym przypadku oprysk kosztuje 2400 l za paletę. Matematycznie za 1000 litrów, byłoby 1200 Euro. No to przemnożę to 1,2 razy te użyte 1200. Wyjdzie 1440 Euro. I tak ze nasionami, nawozem itd. Potem drugi etap obliczeń. Jak już będę miał te świnie, to policzę pieniądze tylko za to, ile one zjadły przez ten cały czas. Nie będę liczył tych nawozów, oprysków i nasion za to co im wsypałem, tylko za to ile zjadły. Wiem być może to dziwne i skomplikowane, ale to pokaże za ile teoretycznie można "kupić" tą świnię. No niby to i tak kupisz tylko te palety i nie kupisz za mniej, no ale przecież są mody. Te małe worki z ziarnami i nawozem można przecież ściągnąć. Nie wiem co z opryskami bo nie mogłem znaleźć tego moda, już o te zbiorniczki się zapytałem na tym forum, ale odpowiedzi za bardzo nie ma. No i pola. Z polami to zrobię tak, że odliczę ich wartość za to w ilu procentach je wykorzystałem. Bo mi się wydaje, że wartość pola zależy w dużej mierze od jego wielkości. Więc w teorii, żeby utrzymać pieniądze na narodzenie świni to można kupić mniejsze pole. Da się to obliczyć. Jakby co to zawsze miałem piątkę z matmy. Pozdrawiam
ciapek c-330
Posts: 43
Joined: Thu Apr 30, 2020 5:08 pm

Re: Ile "kosztuje" jedna świnia?

Post by ciapek c-330 »

Myślę, że mniej tych świń, bo mi nie o to chodzi jak szybko ma się urodzić, tylko ile karmy wykorzystają te świnie od chwili ich zakupu do urodzenia się świni. Ja policzę wartość tej karmy zużytej właśnie przez ten czas. Także nie będę musiał tyle uprawiać.
Jeszcze jedna sprawa, bo tak się zastanawiałem, to jednak koszt samych świń nie będzie potrzebny. No bo wtedy cena tej świni w dużej mierze zależała by od tego ile było kupionych świń. Ale to nie oto przecie chodzi. No, ale jakby co to napiszę ile wydałem za te świnie i opiszę dokładnie wszystkie kosztu jak już zakończę eksperyment.
P.U.M.A.
Posts: 10
Joined: Fri Sep 13, 2019 4:46 pm

Re: Ile "kosztuje" jedna świnia?

Post by P.U.M.A. »

Czekam więc z niecierpliwością na wyniki twojej pracy. Sam ostatnio bardzo mało czasu mam na Farminga 🙁
P.U.M.A.
ciapek c-330
Posts: 43
Joined: Thu Apr 30, 2020 5:08 pm

Re: Ile "kosztuje" jedna świnia?

Post by ciapek c-330 »

Ok, są wyniki. Ja zrobiłem to tak, że kupiłem 10 świń no i nie pamiętam ile za nie wydałem, chyba mniej więcej 30000 Euro ale jak mówiłem już wcześniej to nie jest aż tak istotnie, a jak ktoś jest ciekawy to niech se sprawdzi ile na nie mogłem wydać. Poza tym jakby co nie gram na Seansonie, a tam sprawa ze świniami jest trochę inna. Teraz przedstawię moje wydatki:
Chlew-45000 Euro-( to nie jest tak oczywiste bo każdy sobie może kupić inny chlew w innej cenie np. z modu ) ja kupiłem mały chlew podstawowy z FS 19
Wieża ciśnień- 2500 Euro, podstawowa w FS 19 ( podobnie jak z chlewem to nie jest tak oczywiste )
Koszty nasion- po obliczeniach mi wyszło, że teoretycznie można kupić za 99 Euro w cenie worku z fs 19, po przeliczeniu można użyć zaledwie 110 litrów nasion
Koszty nawozu- 244 Euro- oczywiście w cenie worka z podstawki, można użyć 127 l nawozu
Koszty oprysków- 89 Euro- oczywiście z palety z podstawki, można użyć 74 l
Koszty pól- w czystej teorii i tylko w Felsburnie 19206 Euro. Tu nie jest to tak oczywiste. Ponieważ często zdarzają się pola z dodatkowym terenem, bądź na niektórych mapkach niektóre większe pola są tańsze, ale nie używając ceny, według obliczeń wystarczy kupić pole o powierzchni 0,18 ha.
Z mojej uprawy uzyskałem 14,5 tony jęczmienia, 18,5 t kukurydzy, 10,5 t rzepaku oraz 14 ton ziemniaków.
Podsumowując.Gdyby doliczyć wszystko to co tu zebraliśmy to jedna świnia " kosztuje" 97 138 Euro, a gdyby liczyć jedynie koszt nasion, oprysków i nawozów 432 Euro, a gdyby doliczyć do tamtego tylko jeszcze pole 19638 Euro.
Liczyłem także okres jedynie od zakupu świń do narodzenia tej jednej.
Chciałbym podkreślić, że nie chcę żeby potem się ktoś oburzał bo przygotował te pieniądze i mu nie wyszło, ponieważ część wyników zaokrąglałem i niektóre sprawy nie są tak oczywiste co opisywałem wcześniej. Być może są pomyłki. Należy pamiętać, że żaden człowiek nie jest idealny. Raczej są dobre, ale nigdy nic nie wiadomo. Pozdrawiam. Mam nadzieję, że zaspokoiłem twoją ciekawość.
Post Reply