Oprysk, nawóz, kolejnosc

Matt83pl
Posts: 16
Joined: Sun Nov 04, 2012 11:58 am

Oprysk, nawóz, kolejnosc

Post by Matt83pl »

Witam, mam pytanie jaka kolejnosc uzywcie w uprawie?
Ja generalnie to robie tak:
1. Oranie
2. nawóz
3. Sianie
4. oprysk( zepak zielony, zboze wysokie nie dojrzałe).

W tym moje pytanie, bo jak dam nawoz to pole zmienia kolor na ciemniejszy. Zostaje tak nawet jak posieje cokolwiek. Czy dawac oprysk bo wtedy juz pole nie zmienia koloru. Tzn nie wiem czy jest sens.
Matt83pl
Posts: 16
Joined: Sun Nov 04, 2012 11:58 am

Re: Oprysk, nawóz, kolejnosc

Post by Matt83pl »

A może trzeba dać nawóz na okopowe rośliny typu burak i ziemniak, a oprysk na resztę generalnie to działa jedno i drugie. Co o tym myślicie? sprawdzał to ktoś?
ice4ever
Posts: 13
Joined: Fri Oct 26, 2012 11:31 pm

Re: Oprysk, nawóz, kolejnosc

Post by ice4ever »

Wystarczy jedno: albo oprysk albo nazwo, nie ma znaczenia co rosnie na polu. W dodatku oprysk mozna zrobic w dowolnej chwili (aczkolwiek nie bedzie efektu jesli rosliny juz dojrzaly). Oprysk jest usuwany z pola tylko w momencie zbioru dojrzalych roslin.
kubek22155207
Posts: 2
Joined: Sat Dec 29, 2012 12:01 am

Re: Oprysk, nawóz, kolejnosc

Post by kubek22155207 »

Ja to robię w takiej kolejności :
1. Kultywuje ziemie .
2. Oram ziemie .
3. Sadzę nasiona .
4. Opryskuje od razu po zasianiu .
5. Jak roślina zacznie już rosnąć ( zacznie się ją widzieć ) to nawożę , obojętnie czy sztucznym czy naturalnym nawozem . Ale nie powinno się obydwoma tylko jednym .
Moim zdaniem to jest najlepsza kolejność i najbardziej wydajna . Oczywiście nie ma to znaczenia czy najpierw zaoramy ziemie czy zkultywujemy .
Ziut
Boardurlaub/Boardholidays
Posts: 408
Joined: Sat Dec 24, 2011 4:08 pm
Location: Polska, Nosków
Contact:

Re: Oprysk, nawóz, kolejnosc

Post by Ziut »

Obornik, gnojowica, nawóz sztuczny, oprysk zwiększają plon niezależnie co z nich zastosujesz (zastosowanie kilku nie zwiększy ci kilkukrotnie efektu). Każda z tych operacji przyciemnia ci pole i pozostanie ci ono takie do czasu skoszenia plonu. W LS11 po orce, kultywacji (i chyba sianiu) znikało ci to że nawiozłeś pole, tutaj tak nie jest. Jeśli chcesz realnie grać to przed orką wywieź obornik, zaś po orce możesz kultywować i zasiać i np. wywieź gnojowicę lub opryskać, jak zboże podrośnie to pryskasz, nawóz sztuczny możesz na łąki dać lub zamiast oprysku (lub z nim), różnie to rolnicy robią...
Mr.Dawid
Posts: 6
Joined: Thu Dec 27, 2012 6:25 pm

Re: Oprysk, nawóz, kolejnosc

Post by Mr.Dawid »

Witam, chciałbym przedstawić mój schemat:

1.Kultywacja ,
2.Sianie,
3.Opryskiwanie (Opcjonalnie jeżeli chcemy mieć około 2 razy więcej plonów).

I więcej nie trzeba. Według mnie oralnie jest tutaj zbędne, chyba że chcemy łączyć pola lub zaorać na świeżo pole z trawą i uprawiać co innego. *thumbsup*
Post Reply